Головна сторінка 22 лютого 2020
українська росiйська англiйська

Пошук

по сайту по новинах
 розширений пошук »
Розсилка новин
Вакансії
Зворотний зв'язок
Мапа сайту
« Лютий 2020
пн вт ср чт пт сб нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
початок діапазону
дд мм рр
кінець діапазону
дд мм рр
[Показати]

Архів  »  ТБ і радіомовлення  »  Актуальні питання. ТБ та радіо


ОКРЕМІ ПИТАННЯ ВПРОВАДЖЕННЯ ЦИФРОВОГО ТЕЛЕРАДІОМОВЛЕННЯ
04.04.2008 | 16:18 | Департамент телебачення і радіомовлення, прес-служба версія для друку

ОКРЕМІ ПИТАННЯ

 

         У рамках комплексної програми «2012: Говорить і показує Україна», що стартувала в лютому цього року, 26 березня 2008 року відбулася Міжнародна практична конференція «Національні програми розвитку цифрового наземного мовлення в країнах Європи та СНД».

Учасники конференції визначили шляхи прискорення процесу розбудови цифрового телерадіомовлення (ЦТРМ) та його ефективного впровадження і напрямки подолання перешкод, що існують нині на шляху розбудови ЦТРМ. Пропонуємо Вашій увазі огляд окремих питань, що обговорювались на конференції.

 

Висновки за результатами дослідної експлуатації

трансляції цифрових телевізійних каналів мовлення у м. Києві

 

Перший цифровий передавач почав роботу в Концерні РРТ на Дорогожицького, 10 у 2001 році на 51 каналі. На сьогодні таких передавачів існує вже 5. Надзвичайно важливим етапом в процесі розбудови ЦТРМ є вивчення досвіду їх роботи в експериментальному режимі – для того, щоб у проекті державної програми впровадження ЦТРМ закласти чітко визначені вихідні дані.

 

 

Як зазначили на конференції фахівці НВО «Квант-ефір» – головного вітчизняного виробника і постачальника передавального обладнання, лише 50% домогосподарств Києва можуть сьогодні прийняти у своїх помешканнях 20 цифрових телепрограм на активні кімнатні  антени.

Реагуючи на численні повідомлення про незадовільну якість  прийому телепрограм у цифровому форматі у межах Києва та навколо нього, фахівці Держкомтелерадіо провели перевірку можливості отримання сигналу у сільській місцевості. На відстані 45-50 км уздовж Житомирської траси, де впевнено приймаються 4-5 аналогових телепрограм дециметрового діапазону, цифровий телевізійний сигнал вдалося прийняти лише на багатоелементну логоперіодичну антену з високим коефіцієнтом підсилення, розміщену на щоглі висотою 8 м.

З огляду на це, викликає здивування заявлена на конференції зона впевненого прийому, згідно з якою забезпечується фіксований прийом сигналу різними видами антен на відстані до 75 км в 75-80%  помешкань.

 

 

 

Карти зон обслуговування цифрових передавачів, представлені на конференції, підтверджують занепокоєння Держкомтелерадіо щодо правильності вибору вихідних даних для розбудови цифрових мереж. Нагадаємо, що існуючий проект, запропонований Адміністрацією зв’язку України, функції якої покладено на Мінтрансзв’язку, має забезпечити фіксований прийом на антени, розміщені на щоглах висотою 10 м у сільській місцевості і на кімнатні телевізійні антени у містах.

За твердженням фахівців НВО «Квант-ефір», для покращення прийому сигналу необхідно збільшення потужності передавачів, яка сьогодні складає, як правило, 1кВт, а антенно-фідерні системи розташовані на висоті 200 м антенної щогли висотою 350 м на Дорогожицькій, 10.

Цілком логічно, що у якості вихідних даних для розбудови цифрових мереж слід брати існуючу зону обслуговування аналогових передавачів, збільшити потужності передавачів до 5-10 кВт та забезпечити покриття шляхом розміщення антен на максимально можливій висоті (у нашому випадку - 350 м). Саме таким шляхом свого часу пішли фахівці Франції та ФРН. За словами Першого заступника начальника УДЦР «Укрчастотнагляд» Євгена Хаїрова, це не суперечитиме угоді «Женева 2006»: в України варіант розбудови цифрових мереж шляхом максимального використання можливостей існуючих антенно-щоглових споруд та найбільш потужних передавачів цілком прийнятний за умови нестворення перешкод сусіднім державам.

 

 

 

З урахуванням виконання соціально важливої функції – забезпечення можливості фіксованого прийому найширшими, зокрема,  малозахищеними верствами населення та за умов обмеженого бюджетного фінансування, Держкомтелерадіо вважає за доцільне розглянути можливість впровадження саме такого варіанту.

За свідченнями німецьких фахівців, покриття 85% території ФРН ефірним наземним телевізійним мовленням було забезпечено при витратах на будівництво мережі близько 100 млн. євро. Вартість же українського проекту, в основу якого закладено використання антенно-щоглових споруд висотою 100-150 м та потужністю передавачів до 1 кВт, складає близько 5,5 млрд.  грн.

 

Щодо забезпечення населення

приймальними пристроями, зокрема «сет-топ-боксами»

 

Використання «сет-топ-боксів», на жаль, не забезпечить повної реалізації тих переваг, що надає впровадження трансляції цифрових телерадіопрограм: адже багато телеглядачів будуть дивитися програми на аналогових телевізорах. Країни, що досягли значних обсягів охоплення населення ЦТРМ, закладають функцію можливості приймання ефірного наземного мовлення (DVB-Т) і в декодер кабельного телебачення, і в супутниковий приймач телесигналу, і відеомагнітофон, і навіть у додатковий пристрій у вигляді флешки до персонального комп’ютера. З подальшим розвитком ЦТРМ ми поступово зможемо реалізувати всі переваги якості цифрового телерадіомовлення.

 

Щодо вдосконалення системи сертифікації та метрологічного

забезпечення

 

Стосовно систем сертифікації та метрологічного забезпечення представник німецької фірми Rohde Schwarz Сергій Педоренко слушно наголосив на проблемах, вирішення яких належить до компетенції Держспоживстандарту та Національної комісії з питань регулювання зв’язку.

Мова йшла не тільки про недосконалу нормативно-технічну базу –  окремі сертифікаційні центри випробовують цифрове обладнання, що ввозиться в Україну, за застарілими «Нормами 19-02», а й, загалом, про відсутність належного метрологічного забезпечення цих сертифікаційних центрів, що унеможливлює належне випробування цифрового обладнання.

Для уникнення перешкод на шляху впровадження ЦТРМ необхідно більш широке запровадження на законодавчому рівні практики визнання результатів сертифікаційних випробувань розвинених країн.

 

Вибір формату стиснення MPEG-2 чи MPEG-4

 

Стосовно вибору формату стиснення між MPEG-2 чи MPEG-4, про що на конференції також велась жвава дискусія, Держкомтелерадіо підтримав позицію Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, яка полягає в тому, що даному етапі впровадження ЦТРМ задля забезпечення найширших верств населення можливістю користуватися цією послугою в ефірі мають право існувати обидва формати. Таким же шляхом іде сьогодні Франція і ФРН.

 

Висновки

 

Отже, висновки за результатами проведення конференції «Національні програми розвитку цифрового наземного мовлення в країнах Європи та СНД»:

1. Підходи, визначені затвердженою «Концепцією державної програми ЦТРМ» щодо покриття України цифровим ефірним наземним телевізійним сигналом шляхом побудови мереж на зразок мереж мобільного зв’язку, потребують перегляду на користь найширшого використання наявної інфраструктури антенно-щоглових споруд та максимально можливої потужності передавачів.

2. Нагальною є потреба на державному рівні вжити серйозних заходів щодо вдосконалення метрологічного забезпечення впровадження ЦТРМ.

3. Концерн РРТ, який виконує державну функцію щодо будівництва мультиплексного каналу для потреб державного (суспільного) мовлення, має бути призначений оператором цього мультиплексу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробник: Корпорація "Cофтлайн" (Україна) © Державний комітет телебачення і радіомовлення України
Всі оголошення
11:32 (17.02.2020)
21 лютого 2020 р. о 12:00 у Бабиному Яру біля пам'ятника Олені Телізі та Пам'ятного хреста відбудеться вшанування пам'яті видатної української поетеси, публіциста, літературного критика та громадської діячки Олени Теліги
11:17 (03.02.2020)
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення повідомляє про продовження прийому заяв громадських об'єднань та асоціацій, що діють у сферах місцевого самоврядування, фізичного виховання та спорту, журналістики, на участь у Конференціях для обрання членів Наглядової ради ПАТ "НСТУ"
16:36 (21.01.2020)
До уваги громадян! Безоплатну правову допомогу ви можете отримати на офіційному веб-сайті Координаційного центру з надання правової допомоги https://legalaid.gov.ua
15:25 (03.01.2020)
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення оголошує про прийом заяв на участь у Конференціях для обрання членів Наглядової ради публічного акціонерного товариства Наглядової ради ПАТ "НСТУ"
15:20 (10.12.2019)
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення оголошує про прийом заяв на участь у Конференції для обрання члена Наглядової ради ПАТ "НСТУ"
17:15 (28.10.2019)
До відома видавців! Наказом Держкомтелерадіо від 23.10.2019 № 434 надано чинності стандарту із виготовлення підручників і навчальних посібників для загальноосвітніх навчальних закладів (СОУ 18.1-02477019-07:2015)
17:55 (04.04.2019)
До відома видавців!
10:25 (12.07.2018)
Про безкоштовний навчальний онлайн-курс "Конфлікт інтересів: треба знати!"