Головна сторінка 20 жовтня 2019
українська росiйська англiйська

Пошук

по сайту по новинах
 розширений пошук »
Розсилка новин
Вакансії
Зворотний зв'язок
Мапа сайту
« Жовтень 2019
пн вт ср чт пт сб нд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
початок діапазону
дд мм рр
кінець діапазону
дд мм рр
[Показати]

Архів  »  Видавнича справа  »  Актуальні питання. Друковані ЗМІ


Складаємо громадянський іспит з української
21.12.2005 | 16:29 | Департамент видавничої справи та преси версія для друку

9 листопада 2005 p., у День української пи­семності і мови, Націо­нальна радіокомпанія України проводитиме свято рідної мови на Українському радіо, у рамках якого о 16 год 10 хв звучатиме традиційний загальноук­раїнський Радіодиктант національної єдності. Його транслю­ватимуть Перша і Тре­тя програми НРКУ.

- Вікторе Івановичу, ми вже звикли до Радіодиктанту на Ук­раїнському  радіо,   а   як  він  був започаткований?

- Цей Радіодиктант був зініційований  нами  п'ять років тому на підтримку Міжнародного  конкур­су з української  мови,  що  його тоді започаткував український ме­ценат і відомий громадський діяч з Канади Петро Яцик. Такі потужні націєтворчі патріотичні ідеї Украї­нським  радіо  завжди  підтриму­ються, хоча їх, на жаль, в Україні не  так  багато.  Тож.  Дізнавшись про те, що цей мовний марафон є потужною і масовою молодіжною акцією - серед учасників мільйо­ни школярів і студентів, - ми ви­рішили провести на Українському радіо  Радіодиктант  національно­го   єднання   і  таким   способом підтримати конкурс. Тим паче, що такі диктанти - не дивина в наших сусідів - у тій самій Польщі, де за стіл писати диктант певного дня сідає вся країна - від школяра до Президента. Поляки тим самим засвідчують свій патріотизм і лю­бов до своєї мови. Перебігу дик­танту присвячують передачі теле­бачення і радіо. Меценати наго­роджують переможців найрізноманітнішими подарунками. А про найкращих знавців польської мови розповідають усі засоби масової інформації.

Готуючись до першого Радіо­диктанту, ми навіть не уявляли, які труднощі чекають на нас, адже замахнулися на диктант для всієї держави. Тобто ми мусили підго­тувати такий текст диктанту, щоб він був цікавий і патріотичний для школяра-першокласника і для пенсіонера, щоб його могли на­писати люди різного віку і рівня освіти.  Окрім  того,  щоб  фахово прочитати диктант, потрібен був спеціаліст зовсім іншого напрям­ку - звичайний шкільний учитель-мовник. Тож і читає Радіодиктант упродовж усіх п'яти років учи­тель.

-   Як сприйняла Україна той перший Радіодиктант?

Ми навіть не сподівалися на таку активність. Листи  радіослу­хачів до нас носили мішками ще кілька тижнів після того, як про­звучав Радіодиктант. Нам дякува­ли, нас вітали, а ще шукали вихо­ду э тієї національної кризи, яка охопила  все  суспільство.  Листи надійшли а усіх куточків України, з усіх областей. Тоді ж у наших передачах виступили виконавчий директор Ліги українських меце­натів  письменник  Михайло  Слабошпицький  та  "українець,  який відмовився бути бідним» - Петро Яцик. А переможці Радіодиктанту одержали цінні подарунки від Національної радіокомпанії Украї­ни і від Ліги українських меце­натів, їхні прізвища були названі в передачах Українського радіо і надруковані в газетах. Зокрема, 3000 учасників Радіодиктанту одержали в подарунок книжки М.Слабошпицького «Українець, який відмовився бути бідним» і збірник статей «Україна крізь віки». Перебіг конкурсу висвітлювала газета «Говорить і показує Украї­на» і від свого імені також нагоро­дила переможців десятьма свої­ми передплатами. До працівників газети приєднався меценат з Ав­стралії Михайло Гоян. Зрештою, цей, на перший погляд, найзвичайнісінський диктант зовсім не­сподівано для нас усіх став ак­цією, яку преса охрестила «Радіо­диктант національного єднання», і розголос він мав потужний. Відтоді День української мови і Радіодиктант національного єднання на Українському радіо стали  традиційними.

Більше того, ініціативу щодо проведення Радіодиктанту по­чали виявляти у деяких регіо­нах. Уже два роки поспіль свій Радіодиктант проводить Львівське радіо і в ньому беруть участь сотні учасників. Нагород­жують переможців місцеві бізнесмени.

-   До Дня української мови готу­ються всі без винятку журналісти Національної радіокомпанії. Я міг би багато розповідати і про зна­них людей, які запрошені цього дня до наших студій, і про радіо­передачі, які звучатимуть на хви­лях Українського радіо, і про Ра­діодиктант, але краще натисніть кнопку радіоприймача. Мені здається, ви не пошкодуєте!

-   9 листопада розпочинаєть­ся й VI міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика. У всіх без винятку школах І вищих навчальних закладах краї­ни проходитиме перший етап марафону, і школярі та студенти сядуть за парти писати диктант. Чи пов'язано це якимось чином з тим, що Радіодиктант провади­тиметься тепер також цього дня?

-   Звичайно,   біля  радіоприй­мача можуть сісти всі, хто бере участь у першому,  відбірковому, етапі і написати Радіодиктант. Але право вирішувати - писати чи не писати - за вчителями. Якщо він їх задовольняє за всіма параметра­ми, то нас це тільки порадує. Але наш Радіодиктант - це насампе­ред заклик: українці, єднайтеся довкола рідної мови! Доки є ук­раїнська мова, доти є Україна! Наша мета -  не грамотності на­вчити  громадян  нашої держави, це чудово  можуть зробити  вчителі-словесники, не власний рей­тинг збільшити. Насамперед при­вернути увагу громади до найсвятішого, що є в кожного українця,- до мови, яка ще й нині перебу­ває під великою загрозою. Тому 9 листопада   з   16.10   до   16.30 знайдіть час,  сядьте  біля  радіо­приймача і, приєднавшись до на­шого  Радіодиктанту, перевірте себе і власні знання рідної мови, аби довести,  що  ми  повноцінна нація, що ми шануємо себе, рідну мову і власну землю!

 

Розмову підготувала Світлана КОРОНЕНКО

 

Газета «Говорить і показує Україна», 03.11.2005р.

 

 

Розробник: Корпорація "Cофтлайн" (Україна) © Державний комітет телебачення і радіомовлення України
Всі оголошення
17:30 (07.10.2019)
24 жовтня 2019 року у Харкові пройде семінар-тренінг "Гібридна агресія РФ в Україні: розпізнати та попередити"
12:45 (02.09.2019)
Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво» запрошує фахівців наукових установ та закладів вищої освіти, представників влади та громадськості взяти участь у науковій конференції «Енциклопедичний контент і виклики сучасного світу», яка відбудеться 30 жовтня 2019 р.
09:56 (02.07.2019)
Держкомтелерадіо оголошує прийом заявок для участі в конкурсі на здобуття щорічної премії Президента України "Українська книжка року"
17:15 (05.06.2019)
Розпочато прийом заявок на здобуття премії Кабінету Міністрів України ім. Л. Українки за 2019 рік
16:50 (05.06.2019)
Розпочато прийом заявок на участь у конкурсі на здобуття премії Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського за 2019 рік
19:12 (27.05.2019)
Оголошується конкурс на посаду генерального директора ДП "Дирекція фестивально-виставкової діяльності"
19:05 (27.05.2019)
Оголошується конкурс на посаду директора ДП "Укрпостачпреса"
19:00 (27.05.2019)
Оголошується конкурс на посаду директора ДП "Державне спеціалізоване видавництво "Україна"
18:55 (27.05.2019)
Оголошується конкурс на посаду директора ДП "Всеукраїнське державне багатопрофільне видавництво "Маяк"
18:43 (27.05.2019)
Оголошується конкурс на посаду директора ДП "Харківське багатопрофільне видавництво "Основа"