Головна сторінка 21 жовтня 2018
українська росiйська англiйська

Пошук

по сайту по новинах
 розширений пошук »
Розсилка новин
Вакансії
Зворотний зв'язок
Мапа сайту
« Жовтень 2018
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
початок діапазону
дд мм рр
кінець діапазону
дд мм рр
[Показати]

Новини  »  Новини 2018 року


У Києві презентовано книгу про учасницю українського національно-визвольного руху Ольгу Басараб
28.09.2018 | 14:52 | Сектор консультацій з громадськістю та взаємодії зі ЗМІ версія для друку

У Києві в Національній спілці письменників України відбулась презентація книги Ольги Бежук «Ольга Басарабова з Левицьких: життя і чин», виданої у Львові   Українським інститутом «Євросоціум».

 

Книга присвячена одній із найяскравіших особистостей українського визвольного руху ХХ століття - Ользі Левицькій-Басараб, яка загинула від катувань польської військової розвідки в 1924 році у Львові.

Авторка книги, львівський історик Ольга Бежук, багато років досліджує жіночий рух та діяльність галицького жіноцтва в часи Першої світової війни та міжвоєнний період. Вона є головою Секретаріату Львівського товариства імені Ольги Басараб, організаторкою Міжнародних конференцій, присвячених історії жіночого руху в Україні «Сестри по обидва боки Збруча» (2014, 2016). Робота над книгою тривала декілька років. У ній проаналізовано процес формування суспільно-політичних поглядів О. Левицької-Басараб,  діяльність в громадсько-політичному житті Східної Галичини, участь в українських просвітніх та доброчинних організаціях, її внесок у становлення українського жіночого руху. Також авторка дослідила роботу О. Левицької-Басараб у складі урядів ЗУНР та співпрацю з УНР, її діяльність як зв’язкової Української Військової Організації.

«За роки незалежності нам вдалося повернути Україні імена патріотів, увічнити їхню пам’ять, - говорить перший заступник Голови Держкомтелерадіо Богдан Червак. - Але стосовно двох особистостей досі не відновлено історичної справедливості. Це Євген Коновалець, з яким пов’язаний цілий етап боротьби українців за незалежність, і активна учасниця національно-визвольного руху Ольга Басараб. На превеликий жаль, Ольгу Басараб більше знають в українській діаспорі за кордоном, ніж в Україні. І знають здебільшого як діячку Галичини, недооцінюючи її величезної ролі в українському визвольному русі. Ця книга безумовно є ще однією сходинкою до пізнання особистості Ольги Басараб

На підтвердження цих слів Надія Стрішенець, голова Жіночого товариства ім. Ольги Басараб і Олени Теліги,  розповіла, як під час Революції Гідності  на роковини загибелі Ольги Басараб, у лютому 2014 року, товариство робило захід з увічнення її пам’яті. Багато хто з майданівців підходив потім до організаторів і, захоплюючись героїзмом цієї жінки, зізнавався, що почув про Ольгу Басараб вперше.

Майже на сто років вона випередила сучасних жінок-патріоток: під час Першої світової війни була волонтером, допомагала пораненим українцям у госпіталі, втративши чоловіка-воїна, вступила у лави Української військової організації, виконувала завдання розвідниці на користь українського національно-визвольного руху. Загинула як воїн, не видавши жодного з побратимів.

«Її трагічна загибель від нелюдських тортур польської військової розвідки привернула увагу всього світу до становища українців в Галичині, - розповідає автор книги, історик Ольга Бежук. - Факти нелюдського поводження із в’язнями у тюрмах, порушення поліцією та урядовими структурами прав людини, передовсім жінки, у Другій Речі Посполитій викликали загальний осуд української та міжнародної громадськості. Унаслідок цього в Європі розгорнулася широка кампанія на захист національних прав українців, метою якої була ревізія рішення Ради Антанти від 14 березня 1923 р. і надання населенню Галичини права на самовизначення».

У книзі використано документи Центрального державного історичного архіву України у м. Львові, насамперед особовий фонд О. Басараб, фонди «Українського жіночого комітету у Відні по допомозі пораненим», «Української культурної  ради у м. Відні», «Українського спортивного товариства «Сокіл-Батько», 1894–1939»; а також матеріали Державного архіву в м. Перемишль, архіви Києва, Тернополя, Івано-Франківська, періодику тих часів, спогади сучасників.

Унікальним свідченням доби є епістолярна спадщина подружжя Басарабів, датована початком Першої світової війни, яка також повністю наведена у книзі О. Бежук.

 

Розробник: Корпорація "Cофтлайн" (Україна) © Державний комітет телебачення і радіомовлення України
Всі оголошення
10:33 (01.10.2018)
Державний комітет телебачення і радіомовлення України оголошує про проведення відкритого конкурсного відбору на посаду директора Державного підприємства "Державне спеціалізоване видавництво "Україна".
09:36 (04.09.2018)
Державний комітет телебачення і радіомовлення України оголошує Всеукраїнський конкурс на краще періодичне друковане видання для дітей та юнацтва у 2018 році.
10:25 (12.07.2018)
Про безкоштовний навчальний онлайн-курс "Конфлікт інтересів: треба знати!"
11:06 (01.06.2018)
Держкомтелерадіо розпочав прийом заявок на участь у конкурсі на здобуття премії Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського.
17:07 (24.04.2018)
Держкомтелерадіо розпочав прийом заявок для участі в конкурсі на здобуття щорічної премії Президента України "Українська книжка року".
17:50 (11.04.2018)
Держкомтелерадіо оголошує прийом заявок для участі в конкурсі на здобуття щорічної премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва за 2018 рік.
10:49 (29.03.2018)
Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського, відроджений у Києві в 2016 році, проводить прийом слухачів для підготовки фахівців освітнього ступеня магістр за спеціальністю "Публічне управління та адміністрування"
15:32 (20.12.2017)
До уваги трудових колективів та співзасновників державних і комунальних друкованих ЗМІ!
12:01 (26.07.2017)
Інформація щодо отримання суб'єктом господарювання свідоцтва про внесення до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції
12:09 (20.01.2017)
До уваги редакцій державних і комунальних друкованих ЗМІ! Просимо надати Держкомтелерадіо протягом 10 днів після перереєстрації друкованого ЗМІ копію Свідоцтва про державну реєстрацію друкованого ЗМІ.